Chcę być bohaterem

Chcę być bohaterem, wiesz, kotku?

***

Chcę płynąć przez miasto jak ten alfons, który goni kurwy do roboty. Chcę być na szczycie. Oklaskiwany, podziwiany, wynoszony do rangi bóstwa. Chcę by składano mi ofiary, kłaniano się w pas, zamiatano okruszki i dziękowano, że jestem.

Jestem, idę, płynę, wymykam się oczywistości, ciążę ku nieprzeciętności, wznoszę się na wyżyny ludzkiej wyobraźni.

Niech biją brawo, niech klękają, ustawiają się w kolejce do audiencji, proszą, błagają o gest uwagi, skinienie głową.

Trzydzieści centymetrów ponad chodnikami to dla mnie nic. To tak jakbym sięgał bruku, a ja jestem przecież gdzieś wysoko, wyżej, ponad ludźmi, ponad światem. Sam sobie jestem bogiem, sam wyznawcą, sam poddanym i sam władzą.

To ja ustalam reguły, wydaję rozkazy, przyjmuję wnioski, nie pierdolę się w tańcu i nie znam litości, gdy błagają o łaskę.

To ja jestem państwo. To ja jestem słońce, księżyc i asteroida, który położy kres wszystkiemu wtedy, gdy zechce, bez zważania na cykle astralne czy inne bzdury, w które wierzą ci maluczcy.

Maluczcy, nic nie znaczący, robaczki, glizdeczki wijące się jak piskorze w tarle. Jesteście nikim, jam jest wszystkim. Na mnie patrzcie, mnie sławcie, mnie się bójcie, przede mną drżyjcie. Patrzcie mi w oczy, kiedy do was mówię, wlepiajcie wzrok w podłogę, gdy goreję złością.

Nie znacie dnia ni godziny. Gdy przyjdzie się rozliczyć, stanąć w obliczu majestatu, bądźcie gotowi. Tańczcie, pijcie, ja wam mówię, to są te chwile, gdy jeszcze wolno, póki spektakl trwa.

Ja jestem reżyser, scenarzysta, operator obrazu, kostiumograf. Ja jestem każdy i wszystko.

To moje decyzje, moje wybory, moje kaprysy, zachcianki i swawole. To mnie ma się podobać, mnie odpowiadać, mnie schlebiać i zaspokajać głód wielkości.

To ja jestem bohaterem, ja, ja, ja, tylko ja.

***

Halo, kto mówił?

Zwariowałeś, kochanie. Idź już spać. Wszystko będzie dobrze. Dobranoc, mój ty bohaterze.

Słuchowisko

Zachęcam również do odsłuchu tego tekstu w wersji czytanej. To zaledwie 3 minuty.

Subskrybuj słuchowisko tutaj (kliknij w logo):

Logo Spotify

Napisz kilka słów na temat słuchowiska i zostaw ocenę w aplikacji podcastowej.

Jeżeli podobał Ci się tekst, udostępnij go innym za pomocą poniższych przycisków.

Dziękuję za Twój czas!

Site Footer