Szukam odmienności

Jest późne piątkowe popołudnie. Kładę się na ciemno czerwonej sofie, opieram głowę na ciągle jeszcze jędrnej, mimo upływu lat, poduszce, a od stóp do pępka przykrywam jasno pomarańczowym pledem. Pozycja półleżąca.

Otwieram klapę notebooka, nadgryzione jabłko rozświetla się charakterystyczną barwą, wpisuję hasło. Niżej, na podłodze imitującej holenderski dąb, stoi ikeowska szklanka. Witamina C tysiąc, rozpuszczalna. Biorę łyka i odkładam szklankę, tak żeby jednak nadal była w zasięgu mojej ręki.

Dwadzieścia po czwartej. Gdy kwadrans temu zaczynałem pisać te słowa, było po czwartej pięć. Nadal jeszcze jest to późne piątkowe popołudnie, choć już coraz bliżej mu do wczesnego wieczora, jeśli przyjąć, że wieczór zaczyna się wtedy, gdy za oknem robi się ciemno.

Szukam dzisiaj odmienności.

Dlatego położyłem się po przyjściu do domu, zamiast zabrać się za realizację prywatnej checklisty.

Dlatego piszę prostymi słowami i prostymi zdaniami, zamiast tworzyć z nich rytm, nawet jeśli słyszalny tylko w mojej głowie.

Dlatego kupiłem w kiosku nowe wydanie Teraz Rocka, mimo że wiem, że nie przeczytam go w całości. Liznę tylko troszkę, pod jasno pomarańczowym pledem, na ciemnoczerwonej sofie. Zamiast treningu, potu, spięć brzucha i kurczaka z ryżem.

Bo szukam odmienności.

Bo czuję się gorzej i staram się słuchać organizmu.

Bo nie chcę rutyny, mimo że przynosi efekty.

Lubię te efekty, ale lubię też poczuć pod palcami przyjemną szorstkość odmienności i jej słodko-kwaśny smak.

Rutyna kojarzy mi się z szarością, zwyczajnością, przeciętnością. Podobno w tej szarości czasem siła tkwi, ale nie samą szarością człowiek żyje.

Myślę, że jest we mnie jakąś cząstka artysty. Taka malutka, tyci-tyci, namiastka. Lubię się z nią poprzytulać, potarmosić, popieścić. Kojarzy mi się z odmiennością.

Pewnie dlatego szukam dzisiaj tej odmienności.

Słuchowisko

Zachęcam również do odsłuchu tego tekstu w wersji czytanej. To zaledwie 2 minuty.

Subskrybuj słuchowisko tutaj (kliknij w logo):

Logo Spotify

Napisz kilka słów na temat słuchowiska i zostaw ocenę w aplikacji podcastowej.

Jeżeli podobał Ci się tekst, udostępnij go innym za pomocą poniższych przycisków.

Dziękuję za Twój czas!

Site Footer